Środki zostały przyznane na realizację projektu pt. „Opracowanie nowego typu wciągników linowych, wspomagających ocenę resursu suwnicy i wciągnika” , w ramach którego zaplanowano następujące działania:
Opracowanie systemu czujników pozwalających na automatykę pomiaru podnoszonego ciężaru oraz pozycji wciągarki na belce pomostowej suwnicy - badania przemysłowe.
Budowa dwóch prototypów wybranych z typoszeregu wciągników linowych hakowych oraz ich testy na stanowisku laboratoryjnym - badania przemysłowe.
Testowanie i walidacja systemu automatycznego zliczania resursu na podstawie nowego wciągnika i układu pozycjonowania w modelowych warunkach rzeczywistego funkcjonowania - prace rozwojowe.
Przedmiotem projektu jest przeprowadzenie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych w firmie FORTECH w celu opracowania i wdrożenia na rynek nowego typu wciągników linowych, wspomagających ocenę resursu suwnicy i wciągnika. W projekcie opracowany zostanie nowej konstrukcji wciągnik linowy, który będzie się odznaczać innowacyjną konstrukcją pozwalającą na osiągnięcie nowej funkcjonalności – zbierania i archiwizacji danych o bieżącej pracy urządzenia (położeniu wózka wciągnika względem belki nośnej i aktualnie zawieszonej masie), które pozwolą na automatyczne określenie resursu suwnicy i wciągnika.
Przedsiębiorstwo zmierza do opracowania i włączenia do oferty przedsiębiorstwa nowego typoszeregu wciągarek o innowacyjnych funkcjonalnościach polegających na możliwości dokładnego pomiaru podnoszonego ciężaru i liczbie wykonanych cykli co posłuży do wyznaczania resursu. Nowa konstrukcja wciągarki pozwoli także na włączenie instalacji suwnicowych opartych o te wciągarki do infrastruktury zakładów przemysłowych zgodnych z ideą Przemysłu 4.0 i wsparcie systemów opartych o ideę IoT (Internet Rzeczy).Prace zaplanowane w ramach projektu mają doprowadzić do opracowania automatycznego systemu zbierającego dane o pracy urządzenia w czasie rzeczywistym.
Wnioskodawca przewiduje wdrożenie rezultatów Projektu - w pierwszej kolejności na terenie RP. Wdrożenie nastąpi poprzez rozpoczęcie produkcji suwnic ze zintegrowanym typoszeregiem wciągarek do automatycznego wyznaczana resursu suwnic na bazie uzyskanych rezultatów projektu..
Rezultatem projektu będzie typoszereg z czujnikiem analizującym cykl pracy urządzenia - jego zużycie. Efektami bezpośrednimi realizacji inwestycji będzie zaangażowanie środków własnych w realizację projektu; zaangażowanie kadry badawczo-rozwojowej; wprowadzenie produktów nowych dla firmy i rynku; ponoszenie nakładów na prowadzone prace badawczo-rozwojowe; nawiązanie współpracy Wnioskodawcy z ośrodkami badawczymi w celu realizacji inwestycji.
Całkowita wartość projektu: 2 063 694,00zł
Wartość dofinansowania (wkład Funduszy Europejskich): 1 496 395,19 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
FORTECH Spółka Cywilna G. Ceglarz, M. Kabata, R. Żbik
realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn.
"Rozwój technologii informacyjnych i komunikacyjnych w firmie FORTECH Spółka Cywilna G. Ceglarz, M. Kabata, R. Żbik" RPOP.02.01.02-16-0011/21-00
Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego na lata 2014-2020
II Oś priorytetowa: Konkurencyjna Gospodarka
Działanie: 2.1 Nowe produkty i usługi w MSP
Poddziałanie: 2.1.2 Wsparcie TIK w przedsiębiorstwach
OKRES REALIZACJI PROJEKTU: 01.07.2021 r. – 30.06.2022 r.
CAŁKOWITA WARTOŚĆ PROJEKTU: 209 600,00 PLN
WARTOŚĆ DOFINANSOWNIA: 146 720,00 PLN
Rezultatem realizacji projektu będzie modernizacja wszystkich procesów biznesowych przedsiębiorstwa i wzrost ich efektywności poprzez wdrożenie nowoczesnego zintegrowanego systemu ERP dostosowanego do potrzeb wnioskodawcy, wzrost zastosowania TIK w przedsiębiorstwie poprzez objęcie wszystkich procesów biznesowych projektem, aktualność kluczowych danych niezbędnych do celów prowadzenia działalności wytwórczej, dostępnych na właściwych stanowiskach pracy, wzrost bezpieczeństwa przechowywanej dokumentacji poprzez zwiększenie zakresu przetwarzanych danych w jednym systemie ERP, wzrost niezawodności systemu poprzez nowe funkcjonalności automatyzujące i wspomagające funkcjonowanie poszczególnych procesów biznesowych, wzrost ergonomii pracy poprzez stworzenie systemu na miarę potrzeb.
FORTECH Spółka Cywilna G. Ceglarz, M. Kabata, R. Żbik
realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn.
„Wdrożenie technologii produkcji czołownic lekkich suwnic natorowych”
Nr projektu: POIR.03.02.02-00-1790/19
III Oś priorytetowa: Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach
Działanie: 3.2 Wsparcie wdrożeń wyników prac B+R
Poddziałanie: 3.2.2 Kredyt na innowacje technologiczne
OKRES REALIZACJI PROJEKTU: 01.10.2019 r. - 31.12.2020 r.
CAŁKOWITA WARTOŚĆ PROJEKTU: 2 560 000,00 PLN
WARTOŚĆ DOFINANSOWNIA: 1 408 000,00 PLN
Celem projektu jest wdrożenie w firmie FORTECH innowacji technologicznej w postaci nowej metody produkcji czołownic lekkich suwnic natorowych i nowych produktów w postaci innowacyjnych czołownic. Dzięki technologii możliwe będzie produkowanie znacząco ulepszonych produktów o niespotykanych dotychczas właściwościach.
Projekt dotyczy inwestycji technologicznej polegającej na wdrożeniu własnej nowej technologii w postaci patentu, którego właścicielem jest Wnioskodawca oraz uruchomieniu wytwarzania znacząco ulepszonych, w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej produktów w postaci czołownic lekkich suwnic natorowych. Inwestycja obejmuje budowę hali, zakup maszyn i urządzeń niezbędnych dla wdrożenia opracowanej technologii.
FORTECH Spółka Cywilna G. Ceglarz, M. Kabata, R. Żbik
realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn.
"Badania nad opracowaniem nowoczesnych połączeń w budowie ustrojów nośnych lekkich suwnic."
Nr projektu: RPOP.01.01.00-16-0009/18
I Oś priorytetowa: Innowacje w Gospodarce
Działanie 1.1: Innowacje w przedsiębiorstwach
OKRES REALIZACJI PROJEKTU: 2019-05-01 - 31-10-2022
CAŁKOWITA WARTOŚĆ PROJEKTU: 1 546 500,00 PLN
WARTOŚĆ DOFINANSOWNIA: 1 061 420,00 PLN
Celem głównym projektu jest zwiększenie aktywności B+R przedsiębiorstwa poprzez przeprowadzenie badań nad nowoczesnymi połączeniami w budowie ustrojów nośnych lekkich suwnic.
Rezultatem projektu będzie typoszereg wielkości połączeniowych węzłów śrubowych ciernych dla ustrojów nośnych lekkich suwnic o udźwigach do 16t, rozpiętościach do 18m i klasie (grupie natężenia pracy) do A5 wg PN-ISO 4301-1, których rozwiązania będą innowacyjnymi w skali świata. Przedmiotowe węzły śrubowe będą stosowane w suwnicach wytwarzanych i modernizowanych przez Wnioskodawcę jak również będą w suwnicowych częściach/podzespołach, oferowanych przez niego na rynku komponentów dźwignicowych.
Oczekiwanym efektem, zastosowania rezultatu projektu w działalności gospodarczej Wnioskodawcy, będzie zwiększenie konkurencyjności rynkowej jego produktów oraz usług w zakresie modernizacji ww. suwnic.
Konkurencyjność tę zapewnić mają między innymi, niższe koszty wytwarzania i modernizacji ww. suwnic, w których węzły połączeniowe głównych części ich ustrojów nośnych (dźwigarów, czołownic, podpór) będą wykonane jako przedmiotowe węzły śrubowe cierne.